KOMUNITNÍ CENTRUM
projekt Komunitní centrum VLAK
Projekt se zaměřuje na prevenci sociálního vyloučení jednotlivců a rodin. Jedná se zejména o ženy na mateřské dovolené, rodiny v krizi, mládež s rizikovými faktory (rozvod rodičů, úmrtí v rodině, patologické jednání v rodině apod.), dále o osoby, kterým hrozí diskriminace v komunitě či na pracovním trhu, ale také o osoby v aktivním věku starající se o své vlastní děti a své vlastní nemohoucí rodiče (sendvičová generace), mladší seniory předdůchodového věku a osoby v nepříznivé životní situaci.
Aktivity
Sladění zaměstnání a rodiny
Jednotlivci mají možnost zvážit priority a potřeby rodiny, nastavit či změnit životní tempo rodiny, tvořit denní režim, porozumět rodičovství a mateřství v souvislosti s trhem práce a práva možnosti na zaměstnání na zkrácený úvazek aj.
Řešení obtížných životních situací
Jako jsou například specifické poruchy učení, ADHD u dětí, nástup dítěte do předškolního či školního zařízení, příchod nového sourozence, zdravotní problémy a náhlá onemocnění v rodině, závislostní chování u dětí i dospělých, ztráta zaměstnaní, nástup do zaměstnání, exekuce, vyhlášení osobního bankrotu, krize v rodině aj.
Rodiny se specifickými potřebami
Pěstounská péče, neúplné rodiny, rodiny se třemi a více dětmi, úmrtí v rodině, zdravotní postižení v rodině, péče prarodičů a výchova svých vnoučat (rodiče se nestarají nebo úmrtí rodičů), vícesměnné zaměstnání rodičů apod.
Rodičovství a výchova
Skrze podporu a zvyšovaní kompetencí rodičů při výchově, rozvoj aktivního otcovství, vzájemné koheze mezi rodiči při výchově dětí v různém období.
Finanční poradenství
Tvorba domácího rozpočtu, pomoc s řešením finančních problému skrze aktivní kroky jedince. Příležitosti ke změně platebních návyků.
Cíle projektu
- Hlavní cíl
- Zabránit sociálnímu vyloučení a podpořit sociální začlenění s důrazem na vlastní odpovědné jednání jedince.
- Skrze komunitní práci a začleňování CS do komunity vytvářet příležitosti pro osobní aktivitu, kdy se každý podílí na řešení daného problému a získává osobní vliv na jeho řešení s tím, že nese plnou odpovědnost.
- Cílem vzájemných setkání v rámci komunity není pouze společné trávení volného času, ale aktivizace jedince, jeho rozvoj volních schopností a zdravou motivací směřovat k proměně sociální a osobní situace. Společná setkání jsou bezpečným prostředím, kde je možné se sdílet, rozvíjet a vzájemně si pomáhat. K tomu přispívají i tréninkové aktivity, odborné poradenství a vedení.
- Specifické cíle
- Sladění rodiny a zaměstnání
- Získávat zdravé informace na téma rodičovství a mateřství
- Využít komunitu k pomoci rodinám, které dlouhodobě žijí nebo se náhle ocitli v obtížné životní situaci
- Předejít sociálnímu vyloučení
- Vytvářet prostor, kde se samotní členové komunity aktivně zapojí do aktivit centra
- Aktivní zapojení do práce komunity a společných setkání. Růst osobního bezpečí, sounáležitosti a podpory rovnocennosti. Vnímání vzájemné opory skupiny, pomoci i výzvy k dalšímu proaktivnímu jednání v komunitě.
V současné době je do aktivit centra dlouhodobě zapojeno více než 400 osob z cílové skupiny. Nicméně díky provázanosti všech aktivit a aktivnímu zapojení účastníků máme dosah na více než 800 lidí.
projekt komunitního centra VLAK
JE PODPOŘEN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM
číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0015744