ARCHIV AKCÍ

Den otců

20. 6. 2021

Přátelé, kamarádi, tátové jsou prostě hrdinové ;) Tento den patřil tatínkům a jejich rodinám.

Hrádecký masopust

V sobotu 23. února jsme se s volnočasovými kluby Vagón a Gentlemani a Dámy účastnili již tradičního hrádeckého masopustu. Do průvodu masek jsme šli s vlastnoručně vyrobenými maskami z kartonu v podobě zvířat a lidí. 


Přestavba nových prostor.

Co se to tam děje? To je jedna z mnoha otázek, se kterými jsme se během rekonstrukce prostor v Benaru setkávali. 

Důvodem byla rekonstrukce objektu na Liberecké ulici, kde propojením budovy s mateřskou školkou došlo k rozšíření kapacit a možnosti vzniku dětské skupiny, o které vás v minulosti informoval náš pan starosta.

Jelikož v prostorách na Liberecké probíhala práce s mládeží, kterou zajišťuje Maják o.p.s. a Jednota bratrská v Hrádku nad Nisou, která zde také provozovala aktivity pro rodiny s dětmi, bylo třeba tuto práci udržet a rozšiřovat. Jen pro zajímavost, v současné době pravidelně pracujeme se 70 mládežníky ve volnočasovém klubu vagón a v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež a zároveň pracujeme se 52 rodinami (tj. 160 rodičů a jejich dětí) v rámci klubu pro rodiny Mašinka, kde krom aktivit pro rodiny nabízíme rodinné a manželské poradenství. To je důvod, proč jsme přijali nabídku využít prostory v Benaru. Radě města jsme za tuto možnost vděční. Nové prostory vytváří příležitost naši práci rozšířit i o další služby. Například máme dlouhodobou vizi pro otevření "Tátovy dílny". V ní budou moci zejména tátové se svými dětmi kutit. Aniž bychom to plánovali, tak se nám Tátova dílna díky rekonstrukci už pomalu rozjela. Taťkové, kteří nám pomáhali, berou své děti a také zapojují puberťáky z klubu Vagón. Docházelo tak k přirozenému propojení generací nejen při práci, ale i při jídle, kdy se baví každý s každým. Obědy nám vařili naši senioři. Maminky z Mašinky napekly něco sladkého k čaji a kávě.

V závěru si dovolím nadhodit pár čísel. Do práce se zatím zapojilo 45 dobrovolníků. Dohromady jsme zatím v součtu odpracovali více než 1300 hodin, zpracovali jsme 3,5 tuny materiálu (zejména omítky a štuky), připravili komplet novou elektroinstalaci a podlahu. V ledu roku 2018 jsme se pak do nových prostor přestěhovali a zahájili činnost.

Adventní vyrábění

Ještě před začátkem letošního adventu proběhlo v prostporách RC Mašinka vyrábění adventních věnců. K dispozici byl veškerý potřebný materiál, větve z jedličky, přírodniny a drobné ozdoby.

Kromě tvorby tradiční vánoční dekorace mohly maminky jen tak relaxovat a popíjet kávu, zatímco děti využívaly naší herny.Drakiáda

O víkendu 14. - 15. 10. 2017 proběhl druhý ročník drakiády. Celá akce začala v sobotu v prostorách rodinného centra Mašinka, kde si mohly celé rodiny vyrobit draka nebo podzimní svícínek.

V něděli jsme se přesunuli na hřiště na Dolním Sedle, ke kterému přiléhá louka. Počasí nám přálo a kromě vysokých teplot a jasné oblohy, foukal i silný vítr, takže jsme mohli vlastnoručně vyrobené draky vyzkoušet.

V areálu hřiště probíhala soutěž se šesti dětskými disciplínami. Maminky, tatínkové i prarodiče se mohli občerstvit kávou či posedět u ohně, kde se opékaly buřty.


Vagón na cestách

Jako každý rok, tak i letos vyjel volnočasový klub Vagón na desetidenní tábor v nádherném  prostředí Vysočiny u břehu řeky Sázavy. Tematicky jsme se přesunuli do šestnáctého století a rozvíjeli jsme osadu Žamberk. Byla to příležitost pro učení se nových věcí a mnoho zážitků. Někteří mládežníci poprvé zakusili noční hlídku, spali pod širákem, postavili polní sprchy, pekli kuře v Setonově hrnci a zažili další "poprvé". Určitě velká většina z nás, až na výjimky, jsme poprvé vykovali vlastní hřebík. Počasí nám přálo a jako vždy plně zapadalo do programu. Minulý rok jsme tábor tematicky trávili v Grónsku a bylo deštivo a blátivo. Možná i proto jsme pro tento rok zvolili budování osad. Snad i díky tomu jsme zažili i horké chvíle, a to nejen u kovářské výhně, ale i při dvoudenním výletě, kdy byly nejvyšší tropické teploty léta. Ale v lese a u řeky bylo dobře.

Jsme vděční za dlouhodobou spolupráci s městem Hrádek nad Nisou, a také za podporu z dotace Libereckého kraje v rámci podpory Programu volnočasových aktivit.

Mašinka na dovolené

V prvním červencovém týdnu vyjel klub Mašinka na společnou týdenní rodinnou dovolenou do oblasti Českosaského Švýcarska. Cílem společné dovolené bylo vytvořit příjemný prostor pro rodiny. Ženy tak nemusely vařit a rodina jako celek mohla být spolu a odpočívat. Velkou devizou této dovolené byl i fakt, že si rodiny vzájemně hlídaly děti. Tím se vytvářel prostor, kdy manželské páry mohli vypnout, jít se projít po okolí, zasportovat si apod. V rámci doprovodných aktivit jsme pořádali řadu výletů v Českosaském Švýcarsku a aktivit pro děti a jejich rodiče, jako například: výlet do Děčínské Z00, návštěva mýdlárny v Růžové, Pohádkový les pro celé rodiny, kreativní odpoledne pro děti, rodinný orientační běh a mnoho dalších aktivit. Přirozeně vznikal i prostor pro rodinné a výchovné poradenství, a to i s ohledem na sdílení zkušeností ve chvílích, kdy maminky měly "svůj" společný čas. To samozřejmě využívali i tatínkové, kteří mohli být spolu. Celkem se nás sešlo více než padesát osob napříč generacemi. Strávili jsme tak pohodový týden, který předčil očekávání mnohých.
Tento projekt byl podpořen Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci dotačního programu Rodina 2017, a také Libereckým krajem v rámci Programu na podporu činnosti mateřského centra, díky čemuž jsme mohli zajistit kvalitní průběh akce.

Jarní vyrábění

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 proběhlo v prostporách RC Mašinka vyrábění jarních dekorací. Maminky si mohly odnést závěsný věnec z březového proutí nebo drobnou dekoraci ze slámy.

V průběhu celé akce mohly maminky využít hlídání dětí, popíjet kávu nebo jen tak relaxovat.